Dostęp do e-recepty, czyli Internetowe Konto Pacjenta krok po kroku

Wprowadzenie do IKP
IKP jest skrótem od nazwy Internetowe Konto Pacjenta. IKP jest bezpłatną, rządową platformą dostępną dla każdego pacjenta, który dysponuje aktualnym numerem PESEL. Aplikacja ta pozwala pacjentom na dostęp do swoich danych medycznych. Dane takie zawierają między innymi: wyniki badań, historia przebytych chorób, historia wizyt u lekarza, a także informacje o lekach jakie ostatnio wykupiliśmy lub zostały nam przepisane, czyli recepty lub e-recepty.
Internetowe Konto Pacjenta jest zatem bardzo przydatnym narzędziem, które w sposób usystematyzowany potrafi skatalogować najważniejsze dla nas informacje, jak również pomóc nam wyszukać szczegółowe dane dotyczącego naszego stanu zdrowia.
Aby zalogować się do IKP, będziemy potrzebowali skorzystać z jednej z popularnych i bezpiecznych metod uzyskiwania dostępu: logowanie przez profil zaufany ePUAP, potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej lub przy użyciu dowodu osobistego z certyfikatem kwalifikowanym.
E-recepty w IKP
Jedną z istotniejszych sekcji do jakich IKP umożliwia nam wgląd są e-recepty. E-recepta jest rozwiązaniem, które od 2020 roku z wielkim powodzeniem zastępuje tradycyjne, papierowe recepty. Podczas wizyty w gabinecie lub w trakcie konsultacji medycznej z możliwością otrzymania recepty online, lekarz może przepisać pacjentowi leki refundowane. Aby pacjent miał możliwość wykpić te leki w aptece potrzebna jest recepta.
E-recepta zawiera między innymi informacje o lekach jakie powinniśmy przyjmować. Może także zawierać wskazówki dotyczące dawkowania tych leków. Jest to ważny szczegół. Posiadając te dane w wersji cyfrowej, IKP pozwala nam wrócić do tych informacji w każdej chwili. W tradycyjnym modelu wydawania recept mogliśmy spotkać się z sytuacja, w której po prostu gubiliśmy kartkę z zaleceniami dawkowania do przepisanych leków, co potrafiło być dodatkowym obciążeniem. E-recepta całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia takich przypadków, gdyż wszystkie zalecenia przechowywane są w wersji cyfrowej.
Kolejną warta przytoczenia korzyścią dostępności e-recepty w IKP jest możliwość kontrolowania ilości wykupionych na daną e-receptę leków. Recepta elektroniczna nie wymaga od nas bowiem jej jednorazowego zrealizowania w aptece. Mamy możliwość wykupowania określonej liczby przepisanych leków stopniowo. Jeżeli otrzymamy na przykład receptę na 3 opakowania leków, ale zużywany tylko jedno na tydzień, możemy naszą receptę realizować na raty, czyli co tydzień kupować jedno opakowanie leków, zamiast trzech. Portal IKP daje nam świetną możliwość kontrolowania stanu wykupienia takiej e-recepty, dzięki czemu nie musimy tworzyć dodatkowych notatek.
Konto w IKP pozwala również na stałe zgłaszanie zapotrzebowania na leki, które przyjmujemy na bieżąco.
Jakie informacje znajdują się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)?
Internetowe Konto Pacjenta to nie tylko wyżej opisane e-recepty. Portal ten daje pacjentom ogromne możliwości zarządzania swoją historią leczenia oraz procesem leczenia. W IKP możemy znaleźć miedzy innymi:
- Pełną informację o naszych e-receptach, bez względu na to czy mówimy o receptach już wykorzystanych, dopiero wystawionych czy też wykorzystanych częściowo
- Wskazówki dotyczące dawkowania leków, które zostały nam przepisane zarówno podczas ostatniej wizyty czy teleporady, jak również tych wcześniejszych wizyt
- Pełną historię wizyt w przychodniach oraz porad medycznych w tym nawet wizyt prywatnych
- Informację o udzielonej Ci pomocy w ramach NFZ, a także o kosztach takiej pomocy
- E-zwolnienia online i tradycyjne zwolnienia lekarskie
- Skierowania i e-skierowania
- Historię szczepień
- Elektroniczną dokumentację medyczną dotyczącą Twojej osoby
Jak widzisz korzystania z IKP może być opłacalne nie tylko przez pryzmat e-recepty. Dane zawarte w Internetowym Koncie Pacjenta mogą stanowić bezcenne źródło informacji o nas samych.
E-recepty w IKP – podsumowanie
Portal IKP daje gigantyczne możliwości zarządzania swoimi receptami. Jeżeli pójdziemy dalej i zdecydujemy się dodatkowo zainstalować aplikację mojeIKP na nasz telefon, zyskamy dodatkowy szereg ułatwień. Konsultacje lekarskie z możliwością otrzymania e-recepty można z powodzeniem zamówić również na naszej stronie Internetowej. Wystarczy skorzystać z dedykowanego formularza, aby uzyskać stosowny dokument, którym będziemy mogli zarządzać z poziomu naszego konta pacjenta.