E-recepta w Polsce: co powinni wiedzieć pacjenci

E-recepta obowiązuje w Polsce od 2020 roku, czyli dokładnie od momentu, w którym pandemia wymusiła na gospodarce przenoszenie wszelkich usług w tak zwaną chmurę, aby do niezbędnego minimum ograniczać kontakty międzyludzkie. Wtedy też popularne stały się tak zwane teleporady, podczas których pacjenci za pomocą telefonów mogli w sposób profesjonalny skonsultować ze specjalistą swoją przypadłość. Naturalnym następstwem i konsekwencją takich działań było stworzenie e-recepty, czyli cyfrowego dokumentu, na podstawie którego pacjenci mogli i mogą nadal nabywać w aptekach refundowane leki.
W tym artykule zbierzemy najważniejsze rzeczy i informacje jakie mogą okazać się istotne z perspektywy pacjenta. Jeżeli jeszcze nie jesteś jeszcze zaznajomiony z tematyką elektronicznych recept, zapraszamy do lektury.
E-recepta: czym jest i jak działa?
Przyjęło się potocznie mówić, że wszystko co ma symbol ‘e-‘ w nazwie usługi oznacza nic innego jak elektroniczną jej odmianę. Nie inaczej jest w przypadku e-recepty. E-recepta jest elektroniczną lub tez cyfrową formą recepty, która z pełnym powodzeniem zastępuje tradycyjną wersję. Podobnie jak recepta papierowa, e-recepta wystawiana jest przez uprawnionego lekarza specjalistę po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań z pacjentem. Elektroniczna recepta przypisywana jest do numeru PESEL badanej osoby, a następnie szyfrowana numerem PIN.
Chcąc zrealizować e-receptę należy udać się do apteki, a następnie podać farmaceucie zarówno nasz PESEL jak i numer PIN. Po weryfikacji tych danych otrzymamy nasze leki, dokładnie tak samo jak w przypadku recepty tradycyjnej. Nie musisz udawać się do apteki osobiście. Leki może odebrać i zakupić każdy, kto zna nasz numer PESEL oraz PIN. Jeżeli więc jesteśmy chorzy i osobiście nie możemy udać się po lekarstwa, może to zrobić za nas członek naszej rodziny lub sąsiad.
Jak otrzymać e-receptę?
Jeżeli chcesz otrzymać e-receptę powinieneś założyć konto w IKP. Możesz również wykorzystać możliwości jakie dają nowoczesne portale medyczne specjalizujące się w wystawianiu elektronicznych recept. W dalszej części artykułu dowiesz się jak pokrótce wygląda proces otrzymania e-recepty.
W pierwszej kolejności wypełnij formularz rejestracyjny e-recepty. Przygotuj informacje o lekach jakie przyjmujesz. Trzymaj pod ręką informacje o chorobach tych przebytych i tych przewlekłych, a także numer PESEL oraz dane teleadresowe. Po wypełnieniu danych i otrzymaniu potwierdzenia, że wypełniłeś formularz poprawnie, Twoje dane zostaną błyskawicznie zweryfikowane. Następnie skontaktuje się z Tobą lekarz specjalista, który przeprowadzi z Tobą wywiad i skonsultuje Twój konkretny przypadek. Na końcu otrzymasz informację o przepisanych lekach, a po zakończeniu rozmowy na Twój numer telefonu oraz adres e-mail zostanie przesłany kod PIN, na podstawie którego możesz zrealizować receptę. Z kodem PIN oraz numerem PESEL udaj się do właściwej apteki. Podaj farmaceucie oba te numery. Na ich podstawie magister farmacji wyda Ci przepisane leki.
Jakie korzyści daje pacjentom e-recepta w Polsce?
W przypadku elektronicznych recept mamy do czynienia z szeregiem korzyści, które doceni każdy pacjent, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Jednym z większych pozytywów e-recepty jest czas jaki zyskuje każdy, kto decyduje się skorzystać z takiej usługi. Można pokusić się o stwierdzenie, że zyskujemy czas podwójnie, ponieważ po pierwsze nie tracimy go na oczekiwanie na infolinii gdy chcemy zapisać się na tradycyjną wizytę. Po drugie nie tracimy czasu również wtedy, gdy musielibyśmy udać się do przychodni, odczekać swoje w kolejne, a następnie wrócić do naszego domu. E-recepta pozwala nam zaoszczędzić dosłownie kilka godzin w porównani u do tradycyjnego modelu, w którym konieczna jest osobista wizyta u lekarza.
Niemniej ważnym elementem, który przemawia na korzyść e-recepty jest jej natychmiastowa dostępność, często w dniu największego zapotrzebowania. E-recepta pozwala nam spać spokojnie w sytuacji, w której nagle okaże się, że zapas naszych lekarstw w domowej apteczne nieoczekiwanie się wyczerpał. Warto również wspomnieć, że w przypadku skorzystania z usług e-recepty poprzez dowolny portal Internetowy oferujący takie usługi, historia naszej choroby zostanie zaktualizowana. Da to możliwość innym lekarzom wgląd w jej przebieg. Jest to ważne w procesie długotrwałego leczenia choroby lub późniejszej diagnozy pacjentów.
FAQ – e-recepta w Polsce: wszystko, co musisz wiedzieć
P. Czy e-recepta jest dostępna dla każdego pacjenta w Polsce?
O. Tak, e-recepta jest dostępna dla wszystkich pacjentów w Polsce. Wystarczy zarejestrować się na dedykowanej platformie oferującej taka usługę, zarejestrować formularz zgłoszeniowy oraz finalnie skorzystać z usług lekarza online.
P. Czy konsultacja online z lekarzem jest równie skuteczna co tradycyjna wizyta?
O. Jak najbardziej. Konsultacja on-line jest równie skuteczna. Oczywiście brak fizycznego kontaktu z lekarzem, może często powodować problemy w diagnozie. Jeżeli taka sytuacja wystąpi, lekarz poinformuje Cię o konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. W przypadku przeziębienia, grypy lub innych sezonowych chorób, teleporada jest bardzo dobrym sposobem na konsultacje z lekarzem.
P. Jakie informacje zawiera e-recepta w Polsce?
O. E-recepta zawiera informacje o pacjencie, lekarzu wystawiającym receptę, nazwach leków, dawkowaniu oraz zaleceniach dotyczących przyjmowania leków. Jest to dokładne odwzorowanie recepty w tradycyjnej, papierowej formie.
P. Czy e-recepta obejmuje wszystkie rodzaje leków?
O. Większość leków jest dostępna poprzez e-receptę. Jednakże, w przypadku niektórych specyficznych leków, może okazać się konieczna tradycyjna wizyta w gabinecie lekarskim.
E-recepta – podsumowanie
E-recepta to rozwiązanie, które poniekąd zostało na nas wszystkich wymuszone. Okazuje się jednak, że ludzie dostrzegają w nim proces, który pozytywnie zrewolucjonizował dostęp do leków. Dla wielu pacjentów możliwość skorzystania z e-recepty to oszczędność czasu liczona w godzinach. To też mniejszy stres związany z dotychczasową koniecznością odwiedzania rejonowych przychodni. Każdy kto korzystał z e-recepty z pewnością doceni komfort, jaki otrzymał. Dzięki prostym zasadom i uproszczonym do niezbędnego minimum formalnością, e-recepta staje się wyborem coraz bardziej popularnym wśród pacjentów. Jeżeli Ty również potrzebujesz skorzystać z e-recepty i chcesz zamówić konsultacje z lekarzem skorzystaj z naszego formularza. Oddzwonimy w 5 minut!