Konsultacja nawet w ciągu 15 minut, pracujemy 7 dni w tygodniu.

E-recepta 24h

Konsultacja medyczna z e-receptą bez wychodzenia z domu nawet w 15 minut!

E-recepta. Czym jest i jak z niej skorzystać?

E-recepta, czyli elektroniczna recepta, to cyfrowy dokument, który stał się głównym sposobem przepisywania leków w Polsce od 2020 roku. Zawiera on wszystkie dane obecne na tradycyjnych receptach, ale w formie elektronicznej. Każda e-recepta ma swój unikalny kod, powiązany z numerem PESEL pacjenta. E-recepty to niezwykle praktyczne rozwiązanie i ogromne ułatwienie, które ułatwia otrzymywanie przepisanych leków bez wychodzenia z domu.

  • Nie musisz już martwić się o zgubienie papierowej recepty, ponieważ jest ona dostępna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a kod PIN e-recepty otrzymujesz na telefon.
  • Twoi bliscy mogą za Ciebie odebrać leki z e-recepty, jeśli mają dostęp do Twojego kodu e-recepty wraz z numerem PESEL.
  • Lekarz wystawia receptę na podstawie badania przeprowadzonego online już po kilku minutach – średni czas realizacji to zaledwie 5 minut! Jest to idealne rozwiązanie, gdy leki są potrzebne, a możliwość wizyty u specjalisty jest ograniczona.
  • Cyfryzacja znacznie zredukowała ryzyko pomyłek. Nie musisz obawiać się, że farmaceuta wyda Ci leki niezgodne z zaleceniami lekarza. Aptekarz ma dostęp do informacji o lekach przypisanych do danej e-recepty, co wyklucza możliwość pomyłki.

Krok po kroku: Jak otrzymać e-receptę online?

Proces otrzymania recepty przez internet rozpoczyna się od wypełnienia szczegółowego formularza medycznego całkowicie online, w którym należy podać informacje o swoim stanie zdrowia, stosowanych lekach, ostatnich wizytach lekarskich i wymaganych lekach oraz ich ilości.

Kwestionariusz zawiera pytania kluczowe dla oceny Twojego obecnego stanu zdrowia. Po weryfikacji ankiety, zwykle w ciągu kilku minut lekarz skontaktuje się celem przeprowadzenia badania online, a następnie otrzymasz na swój telefon komórkowy oraz na adres e-mail wiadomość SMS z kodem PIN do Twojej e-recepty.

E-recepta i konsultacja. Czy wymagany jest formularz medyczny?

Przed otrzymaniem recepty w formie elektronicznej, niezbędne jest dokładne sprawdzenie wskazań oraz przeciwwskazań do stosowania danego leku. W ramach konsultacji medycznej online, klasyczny wywiad zastępuje nasz formularz, który wypełnia się na naszej stronie internetowej. Kluczowe jest szczere i dokładne odpowiadanie na pytania, ponieważ wprowadzenie lekarzy w błąd może prowadzić do ryzyka dla zdrowia (na przykład jeżeli pacjent jest uczulony na składniki leku).

Zanim e-recepta zostanie przypisana, lekarz dokładnie analizuje odpowiedzi udzielone przez pacjenta. Każdorazowo lekarz dodatkowo przeprowadza badanie, a następnie e-recepta natychmiast jest wysyłana za pomocą kodu czterocyfrowego SMS-em oraz na jego skrzynkę e-mail.

Szybka recepta online: Czym się różni w porównaniu do papierowej recepty?

E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece w Polsce, bez względu na to, czy jest to tradycyjna apteka czy apteka internetowa. Od stycznia 2020 roku, każda apteka w Polsce jest zobowiązana do honorowania recept elektronicznych.

  • W praktyce proces realizacji e-recepty jest niezwykle prosty. Kiedy pojawisz się w aptece, nie musisz prezentować papierowego dowodu tej recepty. Wystarczy podać numer PESEL oraz czterocyfrowy kod PIN e-recepty, który otrzymałeś/aś SMS-em lub na e-mail. Farmaceuta wprowadzi te dane do systemu, który umożliwi mu wyświetlenie szczegółów Twojej e-recepty. W ten sposób otrzymasz swoje leki bez konieczności przedstawiania papierowej wersji recepty.
  • Jednym z głównych atutów e-recepty jest możliwość realizacji recepty etapami. Jeżeli na jednej e-receptę znajduje się kilka leków, nie jest konieczne odbieranie wszystkich naraz. Można to zrobić w kilku wizytach w aptece, a system będzie pamiętał, które leki zostały już wydane.
  • Pamiętaj, e-recepta to nie tylko ułatwienie dla pacjentów, ale także bezpieczeństwo. Unikasz kontaktu z innymi osobami w przychodniach, co jest szczególnie ważne w czasach pandemii, czy kiedy po prostu jesteś chory i nie chcesz ryzykować zarażeniem innych osób. Dodatkowo, masz pewność, że otrzymasz dokładnie taki lek, jaki został Ci przepisany, bez ryzyka pomyłki ze strony aptekarza.

Co zawiera e-recepta?

Na e-recepcie widnieją dane dotyczące pacjenta oraz lekarza, który wystawił ten dokument, a także kod kreskowy, który umożliwia zakup leków, oraz czterocyfrowy kod dostępu, który pacjent otrzymuje dodatkowo za pomocą wiadomości na swój telefon. E-recepta zawiera również datę wystawienia i datę realizacji (jeżeli różni się od daty wystawienia), informacje na temat leków, ilości opakowań, ewentualnej refundacji oraz zaleconej dawki.

Realizacja e-recepty online: jak wykupić leki na podstawie elektronicznego dokumentu?

Realizacja e-recepty w aptece nie różni się od realizacji klasycznej, papierowej recepty. Istnieje kilka sposobów na realizację otrzymanej recepty:

  • Najprostszym jest wykorzystanie kodu, który otrzymujesz za pomocą wiadomości SMS. Z tym kodem udajesz się do apteki, gdzie należy podać farmaceucie numer PESEL. Pamiętaj, aby podać PESEL osoby, na którą wystawiona jest e-recepta. Jeżeli więc rodzic realizuje e-receptę na rzecz swojego dziecka, powinien podać numer PESEL dziecka.
  • Można też wykupić leki poprzez pokazanie kodu kreskowego e-recepty. Gdy e-recepta jest wystawiana online, nie tylko otrzymujesz e-receptę na telefon, ale również jej wydruk informacyjny jest wysyłany na Twój adres e-mail. Dodatkowo, masz możliwość sprawdzenia swojej e-recepty w serwisie IKP, który jest bardzo łatwy w obsłudze. W obu tych miejscach znajduje się kod kreskowy e-recepty – wystarczy go podać w aptece (na urządzeniu mobilnym lub wydruku), a nie będą potrzebne dodatkowe metody uwierzytelnienia, aby zakupić leki.

Nie musisz jednak odwiedzać apteki stacjonarnej, aby zrealizować e-receptę. E-recepty mogą być również realizowane przez apteki internetowe. Pamiętaj jednak, że przy korzystaniu z apteki online, nie ma możliwości dostawy leków na Twój adres domowy, jak to jest w przypadku zamówienia leków dostępnych bez recepty. Leki na receptę muszą być odbierane osobiście w punkcie aptecznym.

Ile jest ważna e-recepta i czy możliwe jest jej przedłużenie?

Standardowo e-recepta na leki jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Istnieją jednak pewne wyjątki dotyczące konkretnych grup leków – na przykład antybiotyki można zakupić tylko w ciągu 7 dni od daty wystawienia e-recepty, natomiast leki immunologiczne są dostępne do wykupienia przez 120 dni od wystawienia recepty.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ważności i ewentualnego przedłużenia e-recepty, zawsze można to sprawdzić logując się do swojego profilu pacjenta (IKP), następnie przechodząc do zakładki „e-recepty”. Tam znajduje się lista wszystkich e-recept wystawionych na danego pacjenta, wraz z informacjami o ich statusie realizacji oraz zaleceniami lekarza.

E-recepta – kto może ją wystawić?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej recepty papierowej, e-receptę mogą wystawić lekarze, farmaceuci, stomatolodzy, pielęgniarki, położne oraz felczerzy i starsi felczerzy.

Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty w wyjątkowej sytuacji?

Elektroniczna recepta to nie jest „zamówienie”, które wystawiane jest automatycznie. Zanim zostanie przekazana pacjentowi, lekarz musi dokładnie przeanalizować jego zdrowie i zdecydować, czy proponowane leki są bezpieczne do stosowania. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania danego leku, lekarz może odmówić przypisania oczekiwanych medykamentów. Dlatego też, samo zaznaczenie „zamów receptę” i dokonanie płatności przez PayU nie gwarantuje jej otrzymania.

Decyzję o jej wystawieniu podejmuje lekarz po przemyślanej analizie. Lekarz po analizie ma prawo odmówić wystawienia recepty, jeśli uzna, że pacjent ma jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do stosowania danego leku. Recepty nie mogą być również wystawiane na leki narkotyczne i odurzające, jak również na środki psychoaktywne, benzodiazepiny oraz wyroby medyczne i marihuanę.

E-recepta online na doktorku.pl

E-recepta na leki przewlekłe: Czy mogę otrzymać ją online?

Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe również mogą skorzystać z usługi recepty w formie online Proces otrzymania e-recepty na każdy lek zaczyna się od wypełnienia ankiety medycznej. Lekarz, mając jakiekolwiek wątpliwości, może poprosić pacjenta o dostarczenie dokumentacji zdrowotnej potwierdzającej diagnozę i leczenie, w związku z tym warto przygotować takie dokumenty.

Czy e-recepta musi zostać zrealizowana od razu, w jednym miejscu?

E-recepta nie wymaga natychmiastowego i kompletnego wykorzystania. Co więcej, jeśli mówimy o e-recepcie zbiorczej, możliwe jest jej częściowe wykorzystanie w różnych aptekach. Gdy pacjent otrzymuje receptę na większą ilość opakowań jednego leku, może nabywać je sukcesywnie w miarę potrzeb.

Pamiętaj jednak, że leki tego samego rodzaju (z tej samej e-recepty) powinny być kupione w tej samej aptece. E-recepta zbiorcza umożliwia realizację w kilku aptekach, lecz kolejne opakowania tego samego leku muszą być nabycie tam, gdzie zakupiono pierwsze.

Dlaczego warto korzystać z e-recepty bez wychodzenia z domu?

E-recepta to komfortowe rozwiązanie dla pacjentów. Okazuje się przydatna nie tylko w okresie pandemii, ale również gdy pacjent nie jest w stanie odwiedzić lekarza osobiście ze względu na nieregularne godziny pracy, opiekę nad małym dzieckiem, czy ograniczony dostęp do placówki medycznej.

Dzięki e-recepcie możesz otrzymać potrzebne leki w kilka minut, bez konieczności opuszczania domu. To opcja godna rozważenia, gdy pilnie potrzebujesz leków, a spotkanie z lekarzem nie jest możliwe w najbliższym czasie.

Mimo, że za wystawienie e-recepty nie są pobierane dodatkowe opłaty, za poprzedzającą ją konsultację zdalną należy zapłacić. Koszty takie są jednak znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnej wizyty prywatnej u specjalisty. Więcej informacji o e-recepcie znajdziesz na naszym blogu.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta? Jak działa IKP?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to elektroniczny system, który pozwala pacjentom na łatwy dostęp do ich danych zdrowotnych online. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla każdego, kto posiada numer PESEL.

Po zalogowaniu się na swoje IKP, pacjent ma dostęp do informacji takich jak historia chorób, przepisane leki, wyniki badań, czy historii wizyt u lekarza. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które ułatwia zarządzanie swoim zdrowiem i pozwala na łatwy kontakt z systemem ochrony zdrowia.

Wspomniany system przechowuje wszystkie informacje zdrowotne pacjenta. Każda interakcja z lekarzem lub innym specjalistą medycznym jest rejestrowana i aktualizowana w czasie rzeczywistym. Użytkownik loguje się do systemu za pomocą bezpiecznych danych logowania. Są to profil zaufany ePUAP, bankowość elektroniczna lub dowód osobisty z certyfikatem kwalifikowanym. Dostęp do tego systemu to krok ku nowoczesnej opiece zdrowotnej, umożliwiający pacjentom aktywne uczestnictwo w procesie leczenia.  

 

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czy muszę zakładać konto w serwisie?

Założenie konta w naszym serwisie nie jest wymagane, ponieważ wystarczy wypełnić formularz medyczny i opłacić e-konsultację, natomiast zachęcamy do dołączenia do nas, dzięki czemu realizacja kolejnych usług będzie znacznie usprawniona.

W jaki sposób mogę opłacić e-konsultację?

Płatność za konsultacje medyczne umożliwiamy w wygodnej formie poprzez PayU – znanego operatora płatności. Za konsultację z możliwością otrzymania e-recepty lub L4 online zapłacisz szybko i wygodnie BLIKIEM lub błyskawicznym przelewem z Twojego konta.

Co to jest telemedycyna i na czym polega?

Telemedycyna to nowoczesne i efektywne narzędzie, które pozwala na łatwy i szybki kontakt z lekarzem, umożliwiając przeprowadzenie profesjonalnej konsultacji medycznej bez konieczności rejestracji czy oczekiwania w długich kolejkach. Za pośrednictwem konsultacji zdalnych, lekarz może wystawić różne dokumenty, w tym e-zwolnienie czy e-receptę. Choć wiele chorób da się zdiagnozować drogą telefoniczną, istnieją także takie, które wymagają bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarskim.

Sprawdź dokładnie czym jest teleporada i jak się do niej przygotować, aby przebiegła jak najskuteczniej.

Czy e-recepty i e-zwolnienia są legalne?

Wypisywanie recept oraz zwolnień lekarskich w sposób elektroniczny jest jak najbardziej legalne w Polsce, zgodnie z obowiązującymi ustawami.

Na naszym blogu przygotowaliśmy serie artykułów, dzięki którym dowiesz się więcej na temat e-recepty i zwolnień online.